• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Ποιοι Είμαστε

Το 8ο Εργαστηριακού Κέντρου Αθηνών αποτελεί σχολική μονάδα που ανήκει στη Β’Θμια Εκπαίδευση της Δ’ Αθήνας και υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Διαθέτει άρτιες εγκαταστάσεις, εξοπλισμό και εργαστήρια και στεγάζεται σε σύγχρονο κτήριο η θέση του οποίου προσφέρει εύκολη πρόσβαση από όλα τα μέρη της Αττικής.

Σκοπός & Στόχοι

Σκοπός μας είναι, αφενός η εξυπηρέτηση των αναγκών των μαθητών και των εκπαιδευτικών των σχολικών μονάδων οι οποίες εξυπηρετούνται από το 8ο ΕΚ Ταύρου σε όλα τα μαθήματα που απαιτούν εργαστηριακό εξοπλισμό, αφετέρου όμως και η κάλυψη σε υλικοτεχνική υποδομή αλλά και σε ανθρώπινο δυναμικό της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας της Δ’ Αθήνας.
Ο στόχος της διοίκησης και των εκπαιδευτικών μας είναι να επιτυγχάνονται αυτά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.