• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Γενικά για την Ειδικότητα

Ο Τομέας Ηλεκτρονικής διαθέτει τις ακόλουθες ειδικότητες: "Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων" και "Ηλεκτρονικών Συστημάτων Επικοινωνιών".

Στα δύο σχολεία (3ο Πρ. ΕΠΑΛ Ταύρου και 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου) που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 8ο ΕΚ Αθηνών λειτουργεί η πρώτη από τις πιο πάνω ειδικότητες, των "Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων" .

Πιο αναλυτικά, με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στον Τομέα Ηλεκτρονικής και στη συγκεκριμένη ειδικότητα, θα αποκτήσουν τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε: να συναρμολογούν, εγκαθιστούν και ελέγχουν την λειτουργία Η/Υ, περιφερειακών συσκευών και Δικτύων

να προχωρούν στην διάγνωση, συντήρηση και επισκευή βλαβών Η/Υ, περιφερειακών συσκευών και Δικτύων

να εγκαθιστούν Δομημένες Καλωδιώσεις για Δίκτυα Υπολογιστών

να κάνουν τις εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις προγραμμάτων που είναι απαραίτητες για την καλύτερη απόδοση απλών Η/Υ, συνδέσεις περιφερειακών ή δικτύων (λειτουργικά συστήματα, αυτοματισμοί γραφείου, εγκατάσταση πακέτων, υποστήριξη χρηστών)

να χειρίζονται προγράμματα διαχείρισης του διαδικτύου και να ρυθμίζουν τον Η/Υ στα παραπάνω προγράμματα

να αποκτήσουν γνώσεις και πρακτικές δεξιότητες ώστε να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν να κατασκευάζουν/ελέγχουν απλά ηλεκτρονικά κυκλώματα που αποτελούν τμήμα ευρύτερων ηλεκτρονικών διατάξεων χρησιμοποιώντας αναλογικά και ψηφιακά εξαρτήματα.

να εμβαθύνουν στα ψηφιακά ηλεκτρονικά, να αποκτήσουν πρακτικές γνώσεις στην κατασκευή και συντήρηση ψηφιακών συστημάτων, πρακτικές γνώσεις στη δομή και λειτουργία των υπολογιστικών συστημάτων και γνώσεις προγραμματισμού βασισμένων σε μικρεπεξεργαστές.

να είναι σε θέση να εγκαταστήσουν και να συντηρήσουν Συστήματα Ελέγχου Ασφάλειας (συναγερμοί)

Προοπτικές - Δυνατότητες

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

Απασχόληση

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να λάβει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος με την οποία μπορεί να εργασθεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε : Βιομηχανία ή Βιοτεχνία ή Εταιρεία Συναρμολόγησης Η/Υ Τεχνική Εταιρεία ή Συνεργείο Εγκατάστασης Συστημάτων Η/Υ & Δικτύων Τεχνική Εταιρεία Εγκατάστασης Δομημένων Καλωδιώσεων για Δίκτυα Η/Υ Υπολογιστικά Κέντρα μικρών ή μεγάλων Εταιρειών ή Παροχείς Υπηρεσιών Internet Καταστήματα Πώλησης Η/Υ και Δικτυακών Προιόντων Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημοσίου ή του Ιδιωτικού Τομέα που ασχολούνται με Συντήρηση και Επισκευή Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

Ο απόφοιτος του τομέα  έχει τη δυνατότητα: Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδικότητας αντίστοιχης του Τομέα ) Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΕΙ  που σχετίζονται με την ειδικότητα της  ύστερα από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων επισκεφθείτε στις σελίδες του 3ου ΕΠΑΛ και 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου