• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Γενικά για την Ειδικότητα

Με τη συνεχή αύξηση του ανταγωνισμού μεταξύ των αυτοκινητοβιομηχανιών τις τελευταίες δεκαετίες, η ζήτηση για το συγκεκριμένο επάγγελμα αυξάνεται ραγδαία και όλες πλέον οι κατασκευάστριες εταιρίες επενδύουν σοβαρά στις ομάδες τεχνικής υποστήριξης (συνεργείο, εξυπηρέτηση μετά την πώληση/after sales, ανταλλακτικά κ.λπ.), με στόχο τη βέλτιστη εξυπηρέτηση των πελατών.

Ως Τεχνικός Οχημάτων εξασφαλίζεις ένα επάγγελμα με υψηλές αποδοχές και σίγουρο μέλλον. Ο Τεχνικός Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών είναι ο επαγγελµατίας που ασχολείται µε όλες τις εργασίες που αφορούν στα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες. Ελέγχει τη σωστή λειτουργία και τη συντήρησή τους.

Η ζήτηση για το συγκεκριµένο επάγγελµα συνεχώς αυξάνεται σε όλα τα επίπεδα τεχνικής υποστήριξης οχημάτων (συνεργείο, εξυπηρέτηση µετά την πώληση, ανταλλακτικά κ.λπ).

Πρόκειται για ένα επάγγελµα µε ικανοποιητικές ως και υψηλές αποδοχές και σίγουρη απορρόφηση στην αγορά εργασίας στο εγγύς και απότερω µέλλον.

Ο Τομέας Μηχανολογίας διαθέτει την ειδικότητα των "Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου", η οποία λειτουργεί και στα δύο σχολεία (3ο ΕΠΑΛ Ταύρου και 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου) που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 8ο ΕΚ Αθηνών.

Πιο αναλυτικά, με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές  της ειδικότητας οχημάτων θα αποκτήσουν τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε: να ελέγχουν τη λειτουργία, να επισκευάζουν και να συντηρούν το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου να ελέγχουν τη λειτουργία, να επισκευάζουν και να συντηρούν τα ηλεκτρομηχανικά συστήματα και τα συστήματα αυτοματισμού του αυτοκινήτου .

Προοπτικές - Δυνατότητες

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

Απασχόληση

Στους οργανισμούς ΔΕΚΟ -Δημόσιες υπηρεσίες.

Σε βιομηχανίες παραγωγής αυτοκινήτων.

Σε εταιρείες εμπορίας μηχαχνημάτων κλιματισμού.

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Σε εταιρείες συντήρησης ψυκτικών και κλιματιστικών εγκαταστάσεων κτιρίων.

Σε βιομηχανίες-βιοτεχνίες που κατασκευάζουν υλικά και εξαρτήματα ψυκτικών και κλιματιστικών εγκαταστάσεων.

Σε εταιρείες εμπορίας μηχανολογικού εξοπλισμού ψυκτικών και κλιματιστικών εγκαταστάσεων

Ειδικά ο απόφοιτος της ειδικότητας οχημάτων μπορεί να εργαστεί με απόκτηση προϋπηρεσίας:

1.Μηχανοτεχνίτης Ν.1575/1985 (ΦΕΚΑ΄207) Μηχανοτεχνίτη (πτυχίο, 3ετής προυπηρεσία)

2. Ηλεκτροτεχνίτης Ν.1575/1985 (ΦΕΚ Α΄207) Ηλεκτροτεχνίτη ή τεχνίτη οργάνων (πτυχίο, 5ετής πρ/σία)

3. Τεχνίτης συστήματος πέδησης Ν.1575/1985 (ΦΕΚ Α΄207) Τεχνίτη συστήματος πέδησης ή αναρτήσεως (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)

Ο απόφοιτος του τομέα  έχει τη δυνατότητα: Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδικότητας αντίστοιχης του Τομέα ) Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΕΙ  που σχετίζονται με την ειδικότητα της  ύστερα από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων επισκεφθείτε στις σελίδες του 3ου ΕΠΑΛ και 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου