• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Γενικά για την Ειδικότητα

Με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στον Τομέα Υγείας & Πρόνοιας και στη συγκεκριμένη Ειδικότητα, θα έχουν αποκτήσει τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές:

να ετοιμάζουν το κρεβάτι του αρρώστου και να σηκώνουν ή να τοποθετούν τον άρρωστο σ' αυτό

να χορηγούν εργαλεία σε μια χειρουργική επέμβαση

να ετοιμάζουν υλικό για αποστείρωση

να απολυμαίνουν τα αντικείμενα του χειρουργείου

να βοηθούν στην κένωση και πλύση στομάχου

να προετοιμάζουν σετ αλλαγής τραύματος

να κάνουν χρήση υπηρεσιών και προιόντων πληροφορικής

να χορηγούν οξυγόνο με μάσκα και ρινική κάνουλα

να τοποθετούν τον άρρωστο στο χειρουργικό τραπέζι

να συμμετέχουν σε ομάδα φροντίδας αρρώστων στο σπίτι, στο σχολείο, στο κέντρο υγείας

να εφαρμόζουν νοσηλευτικές τεχνικές σε αρρώστους με παθήσεις του ματιού, του αυτιού, των οστών, των γεννητικών οργάνων, του νευρικού και ουροποιητικού συστήματος

να φροντίζουν νεογνά και λεχώνες

να πραγματοποιούν μετρήσεις και να τηρούν το ιατρικό απόρρητο

Προοπτικές - Δυνατότητες

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

Απασχόληση

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό σε Νοσοκομεία και Κέντρα Υγείας, Νοσηλευτικές Μονάδες Υγειονομικούς σταθμούς, ΕΚΑΒ, Οίκους ευγηρίας, Κέντρα αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες και ως ελεύθερος επαγγελματίας να προσφέρει υπηρεσίες σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική παρακολούθηση.

Ο απόφοιτος του τομέα  έχει τη δυνατότητα: Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδικότητας αντίστοιχης του Τομέα ) Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΕΙ  που σχετίζονται με την ειδικότητα της  ύστερα από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων επισκεφθείτε στις σελίδες του 3ου ΕΠΑΛ και 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου