• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Γενικά για την Ειδικότητα

Ο Ηλεκτρολογικός Τομέας διαθέτει την ειδικότητα των "Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων", η οποία λειτουργεί και στα δύο σχολεία (3ο Πρότυπο ΕΠΑΛ Ταύρου και 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου) που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 8ο ΕΚ Αθηνών. Πιο αναλυτικά, με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στον Ηλεκτρολογικό Τομέα θα αποκτήσουν τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε να σχεδιάζουν, να κατασκευάζουν και να συντηρούν Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων, με κυκλώματα φωτισμού, συσκευών, γειώσεων, τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, TV, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων Η/Υ, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, πινάκων κίνησης και φωτισμού, αυτοματισμών κίνησης (συμβατικών ή με PLC).

Προοπτικές - Δυνατότητες

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

Απασχόληση

Ο απόφοιτος με το Πτυχίο και χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης ή προϋπηρεσία μπορεί να αποκτήσει τις πιο κάτω επαγγελματικές άδειες (προαγωγικές):

Ηλεκτροτεχνίτης (Φωτισμού, Κίνησης, Ανελκυστήρων, Σταθμούς Υ/Σ)

Βοηθού χειριστή φωτιστικών σωμάτων

Βοηθού Τεχνικού Αερίων Καυσίμων

Ηλεκτροτεχνίτης Aυτοκινήτων

Ο απόφοιτος με το Πτυχίο, με εξετάσεις πιστοποίησης και προϋπηρεσία μπορεί να αποκτήσει τις πιο κάτω επαγγελματικές άδειες:

Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης (μελέτη, επίβλεψη, κατασκευή)

Τεχνίτης οργάνων, τροχών, σιγαστήρων, ψυγείων, βαφείων κ.α.

Μηχανοτεχνίτης αυτοκινήτων-μοτοσυκλετών

Τεχνουργός Τεχνίτης ή Εγκαταστάτης Αερίων Καυσίμων

Ηλεκτρολόγος χειριστής φωτιστικών σωμάτων

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί σαν: Ελεύθερος Επαγγελματίας εγκαταστάτης με δικό του πελατολόγιο Ειδικευμένος τεχνικός σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών Ιδιοκτήτης ή ειδικευμένος πωλητής σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών Ιδιωτικός υπάλλληλος (π.χ. τεχνίτης ηλεκτρολόγος συντηρητής εργοστασίων, ξενοδοχείων, κλινικών συγκροτημάτων κλπ) Ηλεκτροτεχνήτης σε εκαταστάσεις και συντηρήσεις ανελκυστήρων και ηλεκτρογερανών Δημόσιος υπάλληλος, σαν συντηρητής σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ,Νοσοκομεία, Δημους κλπ)

Ο απόφοιτος του τομέα  έχει τη δυνατότητα: Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδικότητας αντίστοιχης του Τομέα ) Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΕΙ  που σχετίζονται με την ειδικότητα της  ύστερα από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων επισκεφθείτε στις σελίδες του 3ου ΕΠΑΛ και 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου