• iconΕσταυρωμένου 5 Ταύρος
  • icon8sekaath@sch.gr

Ωρες λειτουργίας : Δευτέρα ως Παρασκευή - 8.30 πμ ως 10.30 μμ

Γενικά για την Ειδικότητα

Ο Τομέας Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών διαθέτει τις ακόλουθες ειδικότητες: "Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών" και "Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων".

Στα δύο σχολεία (3ο Πρότυπο ΕΠΑΛ Ταύρου και 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου) που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 8ο ΕΚ Αθηνών λειτουργεί η πρώτη από τις πιο πάνω ειδικότητες, των "Υπαλλήλων Διοίκησης & Οικονομικών Υπηρεσιών"  ενώ ειδικά στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου λειτουργεί και η ειδικότητα Υπάλληλος Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό.

Πιο αναλυτικά, με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στον Τομέα Οικονομικών & Διοικητικών Υπηρεσιών και στη συγκεκριμένη ειδικότητα, θα αποκτήσουν τις ικανότητες και τις γνώσεις ώστε: να τηρούν λογιστικά βιβλία Α΄κατηγορίας του Κ.Β.Σ. να εκδίδουν, να συγκεντρώνουν, να ελέγχουν και να κωδικοποιούν τα παραστατικά του λογιστηρίου σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ. να διεκπεραιώνουν τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία να συμμετέχουν στη διενέργεια απογραφής καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας να συντάσσουν, να δακτυλογραφούν και να διεκπεραιώνουν την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία καθώς και εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα να ταξινομούν και να αρχειοθετούν τα εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα να οργανώνουν και να διεκπεραιώνουν συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις των στελεχών να συγκεντρώνουν οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα να διεκπεραιώνουν δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων .

Προοπτικές - Δυνατότητες

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

Απασχόληση

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργασθεί ως υπάλληλος Οικονομικών Υπηρεσιών και ως Υπάλληλος Διοικητικών Υπηρεσιών σε Υπουργεία, Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ΔΕΚΟ, ΝΠΙΔ, Εταιρείες και Λογιστικά Γραφεία, Ασφαλιστικά Ταμεία κλπ.

Ο απόφοιτος του τομέα  έχει τη δυνατότητα: Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδικότητας αντίστοιχης του Τομέα ) Nα συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΕΙ  που σχετίζονται με την ειδικότητα της  ύστερα από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Σπουδές

Στο 8ο ΕΚ Ταύρου λειτουργούν έξι πλήρως εξοπλισμένα με σύγχρονους Η/Υ και εποπτικά μέσα εργαστήρια Πληροφορικής.

Για πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα θέματα των εξετάσεων επισκεφθείτε στις σελίδες του 3ου ΕΠΑΛ και 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου